czwartek, 13 kwietnia 2017

Mole odzieżowe a spożywcze

Mole spożywcze i odzieżowe mogą być bardzo uciążliwym problemem. Z daleka wyglądają tak samo, przez co trudno je rozpoznać. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze mole spotkane w naszych domach.

W kuchni najczęściej mamy do czynienia z Omacnicą spichrzanką, czyli potocznie z molem spożywczym. Ma on bardzo charakterystyczne ubarwienie - łatwo go rozpoznać, gdyż mniej więcej w połowie długości zmienia kolor z beżowego na ciemno brązowy lub rdzawy. Bardzo lubi wszelkie orzechy, bakalie, ziarna i inne sypkie i suche produkty spożywcze. Przy zwalczaniu stosujemy raczej niechemiczne zabiegi - np. wyłapywanie poprzez pułapki lepowe lub wymrażanie produktów.
Podobnie sprawa ma się z mklikiem mącznym - zwalczamy go tak samo jak omacnicę. Jest on rzadziej spotykany, ale można go przynieść do domu np. z mąką. Jego skrzydła są szare z ciemniejszymi elementami. 

Mól włosienniczek potocznie zwany ubraniowym lub odzieżowym jest barwy beżowej i zamieszkuje nasze szafy, Żywi się włóknami naszych ubrań. Możemy wyłapać go za pomocą lepów na mole, a ubrania przeprać w wyższych temperaturach, aby zlikwidować jaja moli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz